TENDONITIS – VNETJE TETIVE
Tetiva ali kita je fibrozno tkivo, ki pripenja mišico na kost. Kadar pride do vnetja tetive, le ta povzroča nelagodno bolečino in otežuje vsakodnevna opravila.
Tendonitis je posledica ponavljajoče se preobremenitve.
Tetiva ali kita je fibrozno tkivo, ki pripenja mišico na kost. Kadar pride do vnetja tetive, le ta povzroča nelagodno bolečino in otežuje vsakodnevna opravila.
Tendonitis je posledica ponavljajoče se preobremenitve.
Tendonitis pomeni vnetje tetive, kjer se pripenja mišica na kost. Glede na lokacijo vnetja ločimo za katero poškodbo gre, npr. vnetje ahilove tetive, (tendonitis) zapestja, (tendonitis) rame, itd. … Zato poznamo izraze, kot so: teniški komolec, golf komolec, plezalski komolec, skakalčevo koleno, metalčeva rama, vnetje ahilove tetive in še druge.
Pogosto nastane pri športnikih, ki preobremenjujejo ali celo poškodujejo tetivo ali pri starejših osebah, ker se jim z leti elastičnost tetiv zmanjša.
Tendonitis zapestja je stanje, ko se vname tetiva v zapestju. Je zelo pogosta športna poškodba. Najpogosteje nastane, kadar se obremenjujejo zgornje okončine. Pogosto lahko pride do poškodbe tudi pri poklicih, ki imajo ponavljajoče se gibe ali pri vsakodnevnih opravilih, kjer se gib ponavlja, npr.: odbojka, plavanje, vaterpolo, frizerstvo, vrtnarstvo, pisarniško delo za računalnikom, šiviljstvo, pianisti, itd. …
Vzrok za nastanek je predvsem preobremenitev ali poškodba tetive. Kadar oseba tetivo obremenjuje zelo pogosto oz. neprestano, pride do tendonitisa. Ponavadi je povezano z akutno poškodbo, ki privede do vnetja. Staranje prav tako močno vpliva na možnost nastanka tendonitisa – z leti postanejo tetive manj elastične in bolj dovzetne za poškodbe (npr. natrganine), ki privedejo do vnetja.
pekoča bolečina, ki se stopnjuje ob gibanju
bolečino lahko spremlja mravljinčenje
občutek, da se je tetiva strgala oz. da je počila
oteklina na mestu vnetja
toplota in rdečina na mestu vnetja
na mestu vnetja (lahko) nastane bulica
omejena gibljivost zapestja
če je vnetje enostransko, je v večini primerov prizadeta dominantna roka
Glavni simptom so hude ponavljajoče se bolečine. Sprva se simptomi pojavijo predvsem pri premikanju sklepa, kasneje boli tudi v mirovanju. Če ustrezni sklep ni dovolj spočit ali celo imobiliziran, se simptomi poslabšajo. Pritisk na prizadeto mesto je boleč. Med premikanjem sklepa lahko slišite tudi škripanje.
Najbolje se je izogniti ponavljajočim se zaporednim gibom in postaviti ergonomsko delovno mesto. Če nič od tega v službi ni mogoče, si vzemite redne odmore.
Edina rešitev je mirovanje, da se vnetje umiri. Zato mora roka ”počivati”, kar najlažje dosežemo z opornicami. Na voljo obstajajo različne opornice, ki tudi nudijo različno oporo. Izbira se jih glede na to v kakšni fazi je vnetje….začetna faza oz. ali je že v napredovalni fazi, kjer so tudi simptomi že zelo intenzivni.
HLAJENJE -> če je prizadeto mesto tudi oteklo in rdeče, lahko simptome blažimo s hladnimi obkladki. Pri hudi bolečini pomagajo protibolečinska zdravila, ki hkrati lajšajo vnetje.
Akutni tendonovitis običajno traja nekaj dni. V kolikor ne ukrepamo že v začetni fazi, se lahko akutni tendonovitis razvije v kroničnega, ki ne izgine tedne ali mesece. Hitreje kot ukrepamo, bolj učinkovito in hitreje lahko vnetje umirimo in ustavimo oz. ”pozdravimo”.