GOLF KOMOLEC
Gre za zelo pogost bolečinski sindrom komolca, ki ni povezan le z igranjem golfa.
Drug izraz za ”teniški komolec” je tudi ”golfski komolec”. Gre za podobno stanje, le da se v tem primeru težave pojavljajo na notranji strani komolca.
Gre za zelo pogost bolečinski sindrom komolca, ki ni povezan le z igranjem golfa.
Drug izraz za ”teniški komolec” je tudi ”golfski komolec”. Gre za podobno stanje, le da se v tem primeru težave pojavljajo na notranji strani komolca.
Glede na lokacijo bolečine se določi ali gre za teniški ali golf komolec. Izraz ”teniški” ali ”golf” se uporabljata, ker pri obeh športih pogosto pride do bolečine. Bolečino povzročajo ponavljajoči se in enaki gibi. Zaradi teh se pojavi konstantno draženje in posledično se vname narastišče mišice – kita.
Gre za podobno stanje kot teniški komolec, le da se v tem primeru bolečine pojavljajo na notranji strani komolca v epikondilu, kar imenujemo epikondilitis (epikondil – izboklina na nadlahtnici, epikondilitis – vnetje epikondila).
Strokovni izraz: medialni epikondilitis.
Bolečina v komolcu nastane zaradi preobremenjenosti in ponavljajočih se gibov v komolcu in zapestju. Zaradi le teh pride do vnetja v področju narastišča mišic upogibalk zapestja in posledične bolečine v komolcu. Pogosto nastane pri poklicih, kot so: mizarji, zidarji, krojači, glasbeniki športniki ali ob pogostem delu z računalnikom (tipkanje in uporaba miške).
Golf komolec je pogosto kronično stanje golfistov, ki pa ni povezano izključno z golfom, temveč se pojavlja pri poklicih in opravilih, ki nadpovprečno obremenjujejo roke.
Do preobremenitev mišic upogibalk zapestja pride zaradi neravnovesja mišic, ki sodelujejo pri gibanju zapestja in komolca. V tem primeru so mišice upogibalke zapestja in supinatorji (mišice, ki obrnejo dlan navzgor) preveč aktivne, druge mišice, ki bi morale sodelovati pri gibanju pa premalo aktivne.
Preobremenitev mišic se kaže v utrujenosti mišic, mikroskopskih poškodbah mišice in tetive na narastiščih ter v začetnem obdobju vnetja poškodovanega tkiva.
Preobremenitev ni samo rezultat aktivnosti, ki je izzvala bolečino ampak tudi drugih aktivnosti, ki jih počnemo s podobnim vzorcem gibanja. Pogosto so preobremenjene mišice bolj toge ali skrajšane. Zmanjšanje simptomov lahko dosežemo že s spremembo gibalnega vzorca, ki zmanjša stres na mišice iztegovalke zapestja, tako da se izogibamo aktivaciji mišice v zelo raztegnjenem položaju ali v zelo skrajšanem položaju.
Zaradi bolečine v komolcu je prizadeta cela zgornja okončina, s katero ne moremo izvajati čvrstih prijemov ali dvigovati težjih predmetov, ko je dlan obrnjena navzdol. V tem položaju se namreč krčijo prizadete mišice, kar povzroča bolečine v komolcu.
Ob kliničnem pregledu je potrebno izključiti druge možne vzroke za bolečino v komolcu (npr. poškodbe; obrabe komolčnega sklepa; utesnitev ulnarnega živca; druge bolezni, ki lahko povzročajo bolečine v komolcu, itd.).
Dvig in nalivanje vode iz vrča
Dvig skodelice kave
Nošenje kovčka in drugih težjih predmetov
Fizična dela (vibracije, dvigovanje uteži, itd.)
Ponavljajoči gibi glasbenikov (pianisti; bobnarji)
Uporaba tipkovnice in miške
Športi (tenis, badminton, squash, itd.)
Izogibajte se nepravilni obremenitvi komolčnega sklepa, na primer:
Igrajte tenis s pravilno tehniko
Za delo na računalniku si priskrbite oblazinjenje in ergonomsko oblikovano miško za razbremenitev podlakti
Pri ročnem delu se poslužujte pripomočkov, ki vam delo olajšajo ali vsaj delno razbremenijo
Predmete dvigujte tako, da so dlani obrnjene proti telesu
Bodite pozorni na znake prekomerne uporabe in si pravočasno vzemite odmor
Oseba mora najprej spremeniti svoje vsakodnevne, običajne gibalne navade pri delu ali med športom, tako da se izogne enostranski obremenitvi. Obstajajo različni pristopi za lajšanje bolečine, zaradi teniškega komolca: