Zelo pomembno: telesna dejavnost in prehrana
Tudi mladi ljudje morajo poskrbeti za preventivne ukrepe, saj bodo tako zmanjšali verjetnost za izgubo kostnine. Z ustrezno prehrano, zadostno količino kalcija ter veliko telesne aktivnosti, na svežem zraku, lahko veliko naredimo za to, da preprečimo nastanek osteoporoze. Močne hrbtne mišice so za pravilno držo, gibljivost in ravnotežje zelo pomembne, saj pomagajo preprečevati padce in zlome hrbtenice.
Šport pozitivno vpliva na krepitev kosti. Znanstveniki z Univerze v Cambridgeu so v klinični študiji odkrili, da so tako imenovani »visoko intenzivni« športi še posebej primerni za preprečevanje nastanka osteoporoze. Pri teh športih na naše kosti delujejo velike sile, ti učinki pa naj bi prispevali k večji moči in gostoti kosti. Čeprav športi, kot so plavanje in hoja dobro vplivajo na naš srčno-žilni sistem in nam pomagajo, da lažje izgubljamo odvečno telesno težo.
POZOR! »Visoko intenzivni« športi niso primerni za bolnike, ki že bolehajo za osteoporozo ali za starejše z zmanjšano kostno gostoto, saj je tveganje za zlome ali padce pri tovrstnih športih preveliko (aerobika, tek, tenis, badminton, skvoš, odbojka, košarka, nogomet, hokej, itd.).
Prehrana: kalcij in vitamin D.
Zadostna količina kalcija je pomembna za preprečevanje in zdravljenje osteoporoze. Kalcij in fosfat sta glavna sestavna dela kostnine. Brez kalcija je rast kosti nemogoča. Mleko in mlečni izdelki so najboljši vir kalcija. Pri zdravljenju osteoporoze mora bolnik kalcij in vitamin D3 jemati tudi v obliki prehranskih dopolnil.
Vitamin D igra pomembno vlogo pri absorpciji kalcija v telo iz prehrane, saj se slednji v telo absorbira v kri le s pomočjo vitamina D. Telo lahko samo proizvaja vitamin D v koži s pomočjo UVB sevanja. Svetujemo vam, da vsak dan veliko časa preživite zunaj in tako pomagate preprečiti nastanek osteoporoze oziroma na ta način pripomorete k njenemu zdravljenju.

Učinek telesne dejavnosti na zdravljenje osteoporoze
Telesna dejavnost igra pomembno vlogo pri zdravljenju osteoporoze.
Čeprav je že prišlo do zloma, lahko posebna fizioterapija in zdravljenje s telesno dejavnostjo pomagata. Ti dve obliki zdravljenja skupaj določita fizioterapevt in zdravnik, njun primarni namen pa je, da bolnik okrepi mišice in se lahko spet giba. Zdravila in opornice za hrbet bolečino blažijo.
Bistvenega pomena je, da s telesno dejavnostjo nadaljujete tudi po tem, ko ste zlom pozdravili. Glavni namen telesne dejavnosti je, da mišicam hrbta zopet povrnete vzdržljivost. Posebne opornice za hrbet, pri katerih se uporablja tako imenovani bio-feedback princip, pomagajo podpirati hrbtenico in pospešujejo izgradnjo mišic. Poleg telovadbe pri in s fizioterapevtom so določeni športi še posebej primerni za bolnike z osteoporozo: hoja, tek na smučeh, plavanje in ples.
Dejavnost je še posebej učinkovita, če jo izvajate na prostem. Tovrstna oblika telesne dejavnosti izgrajuje mišično maso, hkrati pa sončna svetloba spodbuja nastanek vitamina D v koži.