SINDROM KARPALNEGA KANALA

Karpalni kanal oz. zapestni prehod je ozek in neraztegljiv prehod, ki se nahaja v zapestju.

Pri sindromu karpalnega kanala gre za utesnitev živca v zapestju, ki največkrat nastopi zaradi dolgotrajnega ponavljanja enakih gibov zapestja. Velikokrat ga povezujemo s poklici, ki zahtevajo veliko dela z računalnikom.

 

 

Gre za utesnitev medialnega živca, ki je eden izmed 3 živcev, ki potekajo v roki. Medialni živec oživčuje palec, kazalec, sredinec in polovico prstanca. Kadar pride do utesnitve tega živca je prvi znak mravljinčenje zgoraj omenjenih prstov. Pri hujših primerih, ko je kompresija na živec zelo velika, lahko pride tudi do atrofije mišic, ki jih ta živec oživčuje (najbolj se opazi na spodnjem delu dlani pod palcem, t. i. tener palca).   

ZNAKI in SIMPTOMI

Sindrom karpalnega kanala je zelo pogosta poškodba živca, ki je prisotna pri veliki populaciji ljudi. Problem nastane, ko ljudje ne prepoznajo simptomov in se za pomoč odločijo prepozno. Kadar poškodba napreduje že v končno fazo ima oseba težave že z vsakodnevnimi opravili in tudi zdravljenje je možno samo še operativno.

V začetnih fazah se sindrom karpalnega kanala kaže kot:

Glavni simptom je omrtvičenost prstov, ki jih oživčuje medialni živec. Navadno se pojavi med spanjem, ko je zapestje (ponavadi) upognjeno. V tem primeru lahko bolečine lajšajo posebne opornice, ki držijo zapestje v iztegnjenem položaju. Dolgotrajen sindrom karpalnega kanala lahko vodi v trajno poškodbo živca, konstantno omrtvičenostjo in atrofijo nekaterih mišic v dlani, ki jih oživčuje medialni živec.

ZDRAVLJENJE

Ljudje velikokrat ne poiščejo zdravniške pomoči pravočasno. Posledice dolgotrajnega pritiska na živec v zapestju lahko povzroči tudi hujše posledice na mišicah roke. Začne se izgubljati mišična masa. V kolikor imate karkoli od prej naštetih simptomov se čim hitreje naročite na pregled, saj dlje kot odlašate bolj se bodo simptomi stopnjevali in vam povzročali nevšečnosti.

Ljudje običajno prejmejo opornico za zapestje na poškodovano roko, ki jo, za ublažitev težav in boljše spanje, nosijo ponoči. Kadar so težave hujše, se priporoča nošenje opornice tudi čez dan in najverjetneje se bo specialist odločal o operativnem posegu.

Velikokrat pri utesnitvi živca pomaga razgibavanje in redno izvajanje vaj. Glede njih se posvetujte pri fizioterapevtu ali osebi, ki je za to strokovno usposobljena.

Nov

Opornice za roko

medi Wrist support

21,39 21,61 

Opornice za roko

medi CTS

68,20 

Opornice za roko

medi Manumed RFX

81,50 

VZROK

Sindrom karpalnega kanala nastane zaradi utesnitve medialnega živca v karpalnem kanalu. Utesnitev medialnega živca moti prevajanje impulzov po živcu, kar povzroča motnje pri senzoriki in občutku za dotik. Med vzroke sodijo anatomske posebnosti, stanja po poškodbah roke (poškodbe zapestja in podlahti), otekline v predelu karpalnega kanala, vnetna stanja (revmatizem) ali endokrino neravnotežje kot ga lahko vidimo pri nosečnosti, diabetes, hipotiroidizem, kortikosteroidi, povečana telesna teža,… Kot že prej omenjeno lahko nastane kot posledica dela z določenimi ročnimi opravili, pri katerem je roka v prisilni drži (npr. delo z vibracijskimi stroji, delo za računalnikom in uporaba miške, itd.). Pogosteje se sindrom pojavi pri ženskem spolu.

 

KAKO LAHKO PREPREČIMO POJAV SINDROMA KARPALNEGA KANALA

Verjetnost, da pride do obolenja, lahko zmanjšamo s pogostimi odmori med delom, pravilno držo in z razgibavanjem dlani in zapestja. Pomembno je, da imamo roko, ko je ne potrebujemo v nevtralnem položaju in ”počiva”.

Nevtralni položaj: roka je sproščena in naslonjena, kot da imamo v dlani žogico.

Priporoča se, da imate delovno okolje prilagojeno svojim potrebam, npr.:

Iz naše ponudbe

Opornice za roko

medi protect.Manu active

37,50 

Opornice za roko

medi Rhizomed soft

32,10 

Opornice za roko

medi protect.Epi

37,90 

Opornice za roko

medi CTS

68,20 

Opornice za roko

medi Manumed active

68,20 
Nov

Opornice za roko

medi Wrist support

21,39 21,61 

Opornice za roko

medi Manumed RFX

81,50 

Opornice za roko

medi Epicomed

75,50