Pri ploskem stopalu se vzdolžni stopalni lok posede – notranja stran stopala je tako nižja, včasih pa celo popolnoma naslonjena na podlago (podplat z vso površino leži na tleh). Čez čas lahko povzroča bolečino, zaradi degeneracije sklepov. Zaradi posedenih stopalnih lokov pride do nepravilne razporeditve pritiskov na stopalu, kar lahko občutimo kot ”pekočo” bolečino v podplatu.
Leva slika prikazuje ”normalno” stopalo, desna slika prikazuje ”plosko” stopalo
Plosko stopalo pogosto nastane v času, ko se otrok začne postavljati na nog. Stanje se največkrat hitro popravi, včasih pa šele pri otrokovem šestem ali sedmem letu. V kolikor se ne, svetujemo uporabo ortopedskih vložkov, ki stopalu nudijo dobro oporo stopalnih lokov in izvajanje vaj za stopala. Kasneje v odrasli dobi, lahko plosko stopalo nastane zaradi hitrega povečanja telesne teže (debelost) ali zaradi oslabitev mišic in vezi, ki podpirajo loke, kar se najpogosteje zgodi pri nevrološki ali mišični bolezni. Kriva je lahko tudi slaba obutev. Ta je še posebej pomembna, če opravljate stoječ poklic, saj je pogosto vzrok za plosko stopalo in z njim povezanimi bolečinami v nogah in hrbtenici.
Zaradi ploskega stopala je pogosto omejena tudi gibljivost, noge bolijo predvsem pri hoji in takrat, ko dlje časa stojimo. Morda bo za marsikoga presenetljivo tudi dejstvo, ki so ga zapisali zdravniki: Tudi krčne žile so lahko posledica ploskih stopal. Strokovnjaki svetujejo, da plosko stopalo preprečimo že v otroštvu, kajti kot posledica ploskega stopala se začnejo med odraščanjem, še bolj v odrasli dobi, pogosto pojavljati bolečine v mišicah, sklepih in kosteh.
Spuščen prečni stopalni lok
Pogosto spuščen prečni stopalni lok nastane kot posledica ploskega stopala – nepravilna razporeditev pritiskov na stopalo. Tako pride do preobremenitve, ki jo prečni stopalni lok ne more več podpirati. Pogosto to opazimo kot široko stopalo, saj stopalni lok ne oblikuje več naravne oblike stopala. Pogost dejavnik za nastanek te deformacije je debelost – prekomerna telesna teža in nepravilna obutev.
PREVENTIVA in ZDRAVLJENJE
Preprečevanje nepravilne postavitve stopala že v otroštvu je boljše kot kakršno koli popravljanje. Bosa hoja je najboljši preventivni ukrep. Dobra obutev prav tako pomembno prispeva k razvoju zdravih stopal. Na primer: nošenje premajhnih čevljev lahko povzroči deformacijo stopala s posledicami za vse življenje. Idealen je lahek čevelj s prožnim oz. mehkim podplatom, ki se brez problema upogne. Pomembno je tudi, da je med čevljem in prsti dovolj prostora.
Otroški ortopedski vložek za plosko stopalo: izdelani so posebej za odlično stabilizacijo in podporo otroškim stopalom. Uporabljajo jih lahko tudi odrasli z izrazitim ploskim stopalom.
V kolikor so že nastale težave se priporoča uporaba ortopedskih vložkov, katerega vam svetuje strokovnjak na tem področju. Pri nas vam je na voljo analiza stopal, kjer vam strokovnjak (dipl. ortotik in protetik) pregleda stopala in svetuje kakšen vložek bi bil za vas primerni. Na pregled in posvet se lahko naročite tukaj, vabljeni.