Vzroki in simptomi
Vzrok je običajno zvit gleženj zaradi spotikanja ali zdrsa, padec na zvit gleženj med smučanjem, padec z večje višine, prometne nesreče in posledice neposredne travme. V bistvu gre torej za travmatsko poškodbo. Odvisno od resnosti in natančnega položaja zloma bo morda treba nositi mavec ali ortozo ali celo opraviti operacijo.
Najbolj očitni simptomi te poškodbe so: močna bolečina pri gibanju, progresivno otekanje in razbarvanje kože okoli gležnja. Možni so nenavaden položaj stopala in celo odprti zlomi, kjer kost predre kožo, skupaj s popolno izgubo funkcije stopala.
Zdravljenje
Običajno se zlomi gležnja zdravijo konzervativno s pomočjo mavčnega ovoja ali longete.
Za hitrejše okrevanje in zmanjšanje otekline si lahko pomagate z uporabo ortoze za gleženj. Pomembno je, da se vse poškodbe gležnja do konca pozdravijo, saj boste v nasprotnem primeru imeli neprestano težave z nestabilnostjo gležnja, ki bodo vodile v ponovne poškodbe, kot so npr. zvin gležnja. Pri večjih nestabilnostih se priporoča uporaba ortoze Levamed active, ki ligamente dobro fiksira in omogoča hitrejšo vrnitev k vsakodnevnim aktivnostim. V kolikor je gleženj stabilen pa se priporoča uporabo ortoze Levamed, ki obstaja tudi v športni različici Levamed E+ motion.