Kaj je limfedem?
Pri motnjah limfnega sistema, limfna tekočina ne more odtekati dovolj hitro in tako se začne kopičiti v tkivih. Površina kože se lahko obarva, pojavi se oteklina, ki na otip ne boli. To imenujemo limfedem.
Motnje limfnega sistema so lahko prirojene (primarni limfedem) ali pa nastanejo zaradi operacije, radioterapije, infekcij ali poškodb (sekundarni limfedem)
.
Pogosto limfno obolenje prizadene le eno okončino (npr. roka alinoga). Vendar pa lahko prizadene več okončin, obraz, trup ali celo notranje organe. Je kronično obolenje, ki pogosteje prizadeneženske.
Kakšni so znaki in simptomi limfedema?
◆ oteklina
◆ občutek teže in polnosti v roki / nogi
◆ tesen občutek okoli prstana, ure ali zapestnice
◆ tesen občutek pod oblačili
◆ občutek napete kože
◆ zmanjšana gibljivost v roki, zapestju ali gležnju
◆ odrevenelost, mravljinčenje in pekoč občutek
Kdo lahko diagnosticira obolenje?
Le zdravnik specialist (npr. dermatolog) lahko ugotovi ali imate limfedem. Specialist lahko po tem, ko je preučil vašo zdravstveno anamnezo in vas temeljito pregledal, pove, za katero vrsto edema gre v vašem primeru. Če opazite sumljivo oteklino, nikar ne čakajte predolgo ampak obiščite zdravnika. Za uspešno preprečevanje in odpravo limfedema je ključnega pomena pravočasna in pravilno izbrana terapija. S tem preprečimo poslabšanje stanja ali nadaljne komplikacije.
Stadij bolezni
Poznamo različne stadije limfedema:
Stadij 0: limfni sistem je prizadet, toda oteklina še ni vidna.
Stadij 1: oteklina je opazna proti večeru, izgine pa takrat, ko bolnik prizadeto roko ali nogo dvigne.
Stadij 2: oteklina je prisotna ves čas, tkivo pa začne trdeti.
Stadij 3: koža se na prizadetem predelu začne spreminjati (nastanejo mehurčki, fistule ali bradavicam podobne tvorbe). Če limfedema ne zdravimo, se lahko pojavi ne le zatrjevanje tkiva (“fibroza”), ampak tudi tipični zapleti kot so glivične okužbe kože in pojav šena.
Stemmerjev znak
Stemmerjev znak je prvi pokazatelj za nastanek limfedema, ki je prikazan na spodnji sliki. Če ne morete narediti kožne gube, kot prikazuje spodnja slika, to imenujemo pozitiven Stemmerjev znak.
Postopek:
s palcem in kazalcem stisnemo drugi nožni prst. Nekaj sekund zadržimo stisk in spustimo. Nato opazujemo kako hitro se vdolbini, ki smo ju povzročili s stiskom, vrneta v prvotno stanje. V kolikor se po nekaj sekundah ne povrneta, imamo pozitiven Stemmerjev znak.
Primerjava (“Stemmerjev znak”) pri limfedemu ali pri zdravi okončini
Test: limfedem DA ali NE?
◆ Je vaša koža gladka in otečena? DA NE
◆ Je oteklina prisotna le na eni nogi ali roki? DA NE
◆ Ste preden se je pojavilo otekanje imeli operacijo ali radioterapijo? DA NE
◆ Ste si del telesa, ki oteka poškodovali? DA NE
◆ So vrhnji deli vaših rok ali stopal otekli? DA NE
◆ Je vaša naravna kožna guba debelejša? DA NE
V kolikor imate negativen Stemmerjev znak in ste odgovorili na 4/6 vprašanj pritrdilno se posvetujte z zdravnikom, da izključite možnost limfedema.
Zdravljenje limfedema
Limfedem je kronična bolezen, ki jo lahko uspešno zdravimo. Prej kot jo odkrijemo in začnemo z obravnavo, bolj uspešno je zdravljenje. Kompleksna dekongestivna terapija se je izkazala za zelo uspešno in zato postala del moderne medicine – zdravljenja limfedema.
Uporaba kompresije je eden od temeljev zdravljenja in vzdrževanja limfedema, ki v kombinaciji z limfno drenažo dosega še boljše rezultate.
V intenzivni fazi zdravljenja limfedema se po aplicirani ročni limfni drenaži s kompresijskim povijanjem zmanjšuje obseg uda, preprečuje ponovno kopičenje tekočine v tkivu med eno in drugo obravnavo in mehča morebitno fibrozno tkivo.
V vzdrževalni fazi zdravljenja limfedema pa se priporoča nošenje kompresijskih oblačil. Ta zagotavljajo medicinsko ustrezno kompresijo na oteklem predelu telesa. S tem ohra- nimo velikost in obliko prizadetega predela telesa, prepreči- mo kopičenje odvečne limfne tekočine ter izboljšamo limfni obtok. Kompresijska oblačila nosite čez dan in jih ponoči snamete. S časoma se kompresijska stopnja pletiva zmanjša, zato jih je potrebno redno menjavati.
1 Dekongestivna faza
Pri tej fazi želimo zmanjšati obseg edema. Dekongestivna terapija limfedema (DLT) je sistemsko zdravljenje limfedema, ki vključuje limfno drenažo, kompresijo, vadbo in izobraževa- nje o bolezni.
Bio Compression systems so izdeleki, ki vam omogočajo izvajanje drenaže kadarkoli vam to časovno ustreza. Z njimi dosežemo eno izmed najučinkovitejših in najbolj varnih medicinskih limfnodrenažnih terapij. Naprava je razvita na podlagi dokazanih koristi ročne limfne drenaže (vključno s t.i. Vodder obliko masaže). Kompresijske manšete so na voljo v različnih velikostih in različicah za roke, noge in trup.
Pri dekongestivni fazi je nujna uporaba kompresijskih oblačil za zmanjšanje edemov. Uporablja se tudi kratko elastične povoje, za katere je potrebno pravilno znanje povijanja, da dosežemo pravilno stopnjo kompresije. Prav tako se lahko zaradi kompresijskega delovanja edem hitro spreminja oz. manjša. V pomoč je lahko Juxta Circaid™ redukcijski komplet, ki z svojim enostavnim nameščanjem
in rokovanjem daje odlične rezultate.
Juxta Circaid™ je prilagodljiv kompresijski sistem za zdravljenje limfedema. Neelastičen material omogoča pravilno postopno kompresijo, ki se ne zažema.
◆ enostavna namestitev omogoča samostojnost
◆ pokriva kompresijske stopnje od 1 do 4
◆ preprosto slačenje
◆ popolnoma nadomešča povoje (časovno in stroškovno)
◆ zaradi možnosti nastavitve lahko zajamemo različne obsege roke ali noge
Juxta Circaid™ je na voljo za različne predele telesa: roko, dlan, nogo, stopalo in ustreza specifičnim potrebam pacienta. Enostavno oblačenje, idealno prileganje, pravilna stopnja kompresije, predvsem pa samostojnost so skupne lastnosti kompresijskih oblačil Juxta Circaid™. To oblačilo lahko nosite tudi med spanjem (24 ur/dan).
2 Prehodna faza
Po intenzivni terapiji v fazi dekongestije lahko nekateri pacienti preidejo v prehodno fazo, kjer se rezultati, doseženi med fazo dekongestije, optimizirajo, preden preidete na fazo vzdrževanja.
Pri prehodni fazi želimo:
◆ čim bolj povečati učinke intenzivne terapije in stabilizirati nihanja otekanja na sprejemljivo raven
◆ preprečiti nihanje otekanja edema pri prehodu na kompresijska oblačila
◆ določiti dolgoročne strategije vzdrževanja
◆ podpirati in olajšati samostojnost
3 Faza vzdrževanja
Med vzdrževalno fazo bolniki z limfedemom običajno nosijo plosko pletena oblačila. Plosko pletena kompresijska oblačila so bistvena pri zdravljenju limfedema, morajo pa se dobro prilegati in imeti primerne lastnosti kompresije. V nasprotnem primeru lahko poslabšajo otekanje. Oblačila se uporabljajo za omejevanje volumna okončine po dekongestivni fazi. Večina pacientov potrebuje po meri narejena oblačila, saj je ustrezno prileganje bistvenega pomena.
Pri nas boste našli največji izbor kompresijskih oblačil za limfedem ali lipedem narejenih po meri.
V fazi vzdrževanja je priporočljivo uporabljati BioCompresion sistem za limfno drenažo, s katerim lažje vzdržujemo stanje limfedema.
Bio Compression sistem za limfno drenažo (rokav + telovnik)
Plosko pletena kompresijska oblačila izdelana po meri
Na voljo obstajajo različne možnosti in variacije izdelave kompresijskih oblačil, kot so:
◆ kompresijski razred oz. stopnja kompresije (1, 2, 3 in 4)
◆ pester izbor barv in vzorčkov (standardne in modne barve)
◆ več vrst materialov (izbira pogojena glede na zdravstveno stanje uporabnika)
◆ pletivo, ki aktivno diha in je elastično v obe smeri, poveča udobje pri nošenju, prav tako pa ves dan zagotavlja stabilnost pritiska in pravilno kompresijo
◆ vsak izdelek ima anatomsko oblikovane zaključke
◆ na voljo kot dokolenke, samostoječe nogavice, nogavice na pas, hlačne nogavice za ženske in moške, nosečniške hlačne nogavice, bermuda hlače različnih dolžin, hlačne nogavice za eno nogo in v ostalih posebnih različicah (npr. kolesarske kratke hlače ali pajkice, itd.)
◆ poleg dodatkov, kot so razbremenilni del v pregibih sklepov (npr. gleženj, koleno, zapestje) je na voljo tudi mehkejši del pri prstih na stopalu. V izdelek lahko prav tako všijemo limfne blazinice, dodatne silikonske trakove ali silikonske pelote ter ostale dodatke, če je to potrebno.
◆ poleg dodatkov, kot so razbremenilni del v pregibih sklepov (npr. gleženj, koleno, zapestje) je na voljo tudi mehkejši del pri prstih na stopalu. V izdelek lahko prav tako všijemo limfne blazinice, dodatne silikonske trakove ali silikonske pelote ter ostale dodatke, če je to potrebno.
◆ Pri rokavih lahko izbirate med enodelnim izdelkom (rokav in rokavica sešita skupaj) ali sestavljen rokav iz dveh delov (rokav in snemljiva rokavica). Pri rokavicah lahko izdelamo različne variacije dolžine prstov ali izdelamo brez prstov (rokav z dlanjo).
◆ glede na potrebe uporabnika, izdelamo različne zaključke in pritrjevalne sisteme, ki izboljšajo udobje med nošenjem.
◆ kakovost naših izdelkov potrjuje test
“Öko-tex Standard 100”