BOLEČINA V SIMFIZI = sramna kost

Če se simfiza kot sprednja povezava med obema medeničnima polovicama zrahlja, lahko to povzroči bolečino (razširitev simfize ali zrahljanje simfize). V redkih primerih se lahko simfiza celo natrga (ruptura simfize, ruptura simfize).

KAJ JE SIMFIZA?

Simfiza je povezava med dvema kostema s fibrohrustancem. Najbolj znani simfizi pri človeku sta medvretenčni disk in sramna simfiza. Slednja – tudi symphysis pubica – je poleg obeh sakroiliakalnih sklepov ena od treh povezav medeničnega obroča. Omogočajo določeno gibljivost medenice, brez katere hoja, stanje, sedenje ali ležanje ne bi bili mogoči.

KAJ JE BOLEČINA V SIMFIZI IN KAKO SE RAZVIJE?

Če se simfiza kot sprednja povezava med obema medeničnima polovicama zrahlja, lahko to povzroči bolečino (razširitev simfize). V redkih primerih se lahko simfiza tudi natrga.

SPROSTITEV SIMFIZE MED NOSEČNOSTJO IN PO PORODU

Najpogosteje se med nosečnostjo pri ženskah pojavljajo medenične nestabilnosti s težavami s simfizo: spreminja se teža – prav tako težišče. Poleg tega postanejo kite, vezi in hrustanec v medenici zaradi nosečniških hormonov bolj prožni.

Med nosečnostjo lahko pride do vlečenja sramne kosti, kar je običajno posledica zrahljanja simfize: v pripravi na porod se sramna simfiza razširi za tri do štiri milimetre. To lahko povzroči bolečino v simfizi, ki močno omejuje vsakdanje življenje nosečnice. Po nosečnosti simptomi običajno izzvenijo sami od sebe, če pa bolečina v sramni kosti po porodu ne preneha, lahko simfizo omilimo z različnimi terapevtskimi možnostmi.

SIMPTOMI: omejena gibljivost zaradi bolečine v simfizi

Ne glede na to, ali je povezana z nosečnostjo ali ne, je bolečina v sramni kosti povezana z znatno omejeno gibljivostjo. Pri gibanju nastanejo natezne sile na zelo občutljivo pokostnico. Bolečina v simfizi je še posebej opazna pri vzpenjanju po stopnicah in pri sklanjanju. Lahko sevajo v boke in noge.

DIAGNOZA IN ZDRAVLJENJE OHLAPNOSTI IN BOLEČINE V SIMFIZI

Prvi korak je natančen pregled pri zdravniku ali, v primeru nosečnice, pri ginekologu. Za postavitev diagnoze se po potrebi uporablja tudi rentgenska diagnostika, ultrazvok ali magnetna resonanca.

Obstajajo različne možnosti zdravljenja bolečine v simfizi, zlasti kadar je simfiza ohlapna. O potrebni terapiji se zdravnik odloči glede na simptome in izvide.

Metode usposabljanja in zdravljenja bolečine v simfizi

Najpomembnejši korak je stabilizacija medeničnega obroča. Stabilizacijo lahko enostavno dosežemo z opornico, ki ne ovira pri vsakodnevnih opravilih – Lumbamed sacro. V vsakem primeru morajo bolniki s težavami s simfizo bolj mirovati. Nežna vadba hrbta in vaje za medenično dno so lahko koristne po posvetu z zdravnikom.

Fizični ukrepi za bolečino v simfizi so na primer:

  • Posebna toplotna terapija
  • Zdravljenje z dolgimi valovi
  • vaje medeničnega dna za stabilizacijo mišic

Osebe, ki imajo omenjene težave naj se ne premikajo sunkovito, ne skačejo, ne širijo in ne dvigujejo iztegnjene noge. Ponoči si lahko stabilizirate medenico z blazino oz. vzglavnikom, katerega položite med koleni – s tem zagotovite, da je medenica postavljena v nevtralni položaj.

Opornice za hrbtenico

medi Lumbamed sacro

132,50 

IZ naše ponudbe

Nov

Opornice za roko

medi Wrist support

21,39 21,61 

Opornice za roko

medi Manumed active

68,20 

Opornice za roko

medi Epicomed

75,50 

Opornice za roko

medi Rhizomed soft

32,10 

Opornice za roko

medi CTS

68,20 

Opornice za roko

medi elbow support (644)

19,90 

Opornice za roko

medi thumb support

43,99 

Opornice za roko

medi Rhizomed

78,30